En tandlös kratta.
Vaknade rätt tidigt i dag, men som man säger! "morgonstund har guld i mun". Nånting annat som händer ute i naturen vid 4-5 tiden ÄR! Fågellivstjatter. Ja jädrans vad det tjattrade och villket liv det var på alla fåglarna nu på morgonen. Antingen tycker man det är skitmysigt, eller så blir man tokig av detta fågelkrigsliv. Själv tycker jag nog ändå om det, för man blir så glad av allt tjattrande ute i naturen.
Min krattning den fortsätter och sen en annnan sak. SKRATTAR BÄST SOM SKRATTAR SIST. Ni kommer väl i håg i föregående inlägg hur jag lät löven blåsa in mot grannarna, och inte gjorde det ont heller. Men NU! Har jag fått tillbaka alla dessa löv, så jag tror nog grannarna hejade på lite extra inför väderguden blåsman så att löven skulle åka tillbaka igen. Så igår då vart det krattning igen. FAST!!!!Hmmmm krattan då? f-n den har gått och blivet tandlös, och villken gång i ordningen det vet jag inte, för jag har haft minst ett ton tandlösa krattor genom åren. Jag tycker jag köper ny kratta varendaste år. Nu har min kratta endast 5 tänder kvar, och det går ju inte att kratta med den längre, så nu blir det ett nytt krattköp ien. Ja dom blir nog förmögen snart på mig alla krattfabrikanter.
Apropå tandlös. Ni vet hur det är när man ska gå till tandläkaren. Man borstar , borstar och åter borstar tänderna. Man kommer dit och tycker att man är skitren och att varenda tand glänser sådär blixtrande ni vet. MEN icke sa nicke. Alltid får jag höra samma sak om och om igen. För då säger min tandläkare så här till mig: Du MÅSTE LÄGGA NER MER TID på dina tänder. F-n tänker jag varenda gång, men jag tänker f-n med små bokstäver så inte min tandläkare hör dom. Nu är det nog snart dags för ett besök igen och DÅ SKA MIN TANDLÄKARE FÅ SE PÅ ANNAT!. .
Ni har väl tid med en norrlandshistoria? för nu tänker jag dra en sån här, och sen önskar jag er alla en fin lördag.
Tre män sitter i väntrummet på förlossningen och väntar på att deras respektive barn ska födas. En är i från norrland, en från stockholm och en kommer från nigeria. De är naturliktvis väldigt nervösa. Plötsligt slås dörrarna upp och ut kommer doktorn- mina herrar, jag har en god och en dålig nyhet. Den goda nyheten är att era fruar har frambringat tre välmående och friska barn. Männen i väntrummet skrek och hoppade av lycka. Men vad är den dåliga nyheten, frågar stockholmaren. -jo säger läkaren, barnen föddes samtidigt och vi har olyckligtvis blandat i hop dem. Nu skulle vi vilja ha er hjälp att identifera barnen. Så att vi får ett lyckligt slut säger läkaren. Norrlänningen springer som en dåre till rummet där de nyfödda barnen ligger. Väl inne i rummet, tar norrlänningen upp en mörkhyad pojke med svart krulligt hår och säger: - ingen tvekan om saken, den här lille är min. Läkaren tittar lite förvånat på norrlänningen och utbrister: - Personligen tror jag nog detta barn tillhör nigerianen. Norrlänningen skakar på sitt huvud och säger: - kanske är det så, men ett av de andra två barnen, är en JÄVLA STOCKHOLMARE och jag tänker inte ta risken.
En fin dag till er alla idag, bloggisar eller inte bloggisar.
Kramen från mig! .
32 kommentarer | Skriv en kommentar | Kommentarer RSS
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Skärp till mig.
Nästa inlägg: Då ilsknar jag till.
Jag tycker det är mysigt med fågelkvitter när man vaknar men dock inte oljudet av flera tusen råkor som håller till en bit utan för vårt, är sååååå trött på dem.
Förstår att råkorna För oväsen och det är nog inte så kul att vakna upp till det.
Ha en jättefin dag med sol och utan oväsen nu hehe
SV: det är väl inte 100% säkert att det blir strejk på måndag, eller?
Men oavsett situationen så är det alltid några som blir drabbade.
Och att inte servera barnen mat, eller ge de gamla riktig omsorg, det är mer än katastrofalt.
Jag har jobbat över 24 år i omsorgen, och har träffat på många som borde ha en annan karriär. Folk som skiter i de gamla, ja dessa personer har alltid funnits.
Är jättetrött i ögonen, så jag sätter punkt nu.
Önskar dig go natt och ha en bra söndag
kram
Kan bara säga att jag håller med dig fullt ut. Du har så rätt i det du skriver.
Godnatt nu och kram från mig!
Ja, de där fåglarna de kan hålla låda de!
Hahaha ja fåglarna kan leva om dom
Underbara rara! Din blogg gör mig/många så glada! Sådan härlig spontantitet och humor och glädje..Ja, så underbart att läsa. Blir glad varje gång.
Löven ja, läste om dem. Köp dig en ny kratta och låt grannen låna den, ha,ha! Kram och önskar en trevlig kväll!
Tack bäste vännen. Önskar du bodde lite närmare.
Tack För dina goa ord. Det värmer gott.
Finaste och varmaste kramen spesiellt till dig min vän.
Kram.
Haha.. tur jag har barn som ÄLSKAR att kratta löv.. för jag gör de inte!
Låter häääärligt att dina barn gillar kratta så du slipper.
Varm kram.
Så löven virvlade tillbaka till dig igen från grannen ;-)
Misstänkte väl det :-D
så kanske ni får fortsätta om det fortsätter att blåsa ;-)
är med om samma sak hos tandläkaren, att hon tycker jag borde borsta ännu bättre
aldrig blir de nöjda ;-)
tror inte det hjälper hur mycket man än borstar........
kram och ha en fin fortsatt lördag
Ja hur man än borstar så är det alldrig bra.
Dom får nog komma hem snart och borsta hehe
Varm och go kram inger och jag hoppas på en fin kväll För dig.
Kram!
he he sånt slipper vi här ...men det blåser alla fall :/ hoppas du får en skön kväll kramen
En jätteskön kväll till dig med vännen.
Kram från mig
Fy faaaen vad jag hatar att vakna till det där förbannade kvittret!!
Har nämligen fågelbo precis ovanför sovrumsfönstret....
Då kan jag förstå att man kanske blir....gaaaaaaalen.!
Ojoj, vilken historia. Rolig norrlänning tycker jag allt.
Detta med lövkrattningen var ju roligt. Tänk att du fick tillbaka allt, nästan obegripligt.
Men en lövkratta ska väl hålla mer än en säsóng, eller?
Önskar dig en trevlig helg.
Kram
Den borde allt hålla mer än en säsong men kanske det Beror på att jag är hårdhänt med krattan. *ler* hehe
Ha en fin lördag !
Kram.
Löv, löv, löv ja du jag bor i skogen och hur vi än gör så nog finns det löv kvar. Så vi har ändrat strategi, vi krattar på hösten sen är det färdigkrattat till nästa höst. Bli vän med din fiende ;))
Kramar från Löv..skogsfen
Bli vän med din fiende, det var sanna ord det.
Kram tillbaka till dig Fina löv-fen.
hahaha....tackar för dagens skratt!
Den som skrattar mest krattar minst..... :-)
Tandläkaren borde kom hem och borsta tänderna på en varje dag så dyra som de är, var så god att sitt 225 kr, öppna munnen 250 kr, var så god att skölj 150 kr !!!
Önskar dig en underbart härlig vårdag :-)
Kram kram
Villket bra förslag lotta hahaha. Håller med dig om det.
Ha en fin våååårlig dag du med och sen hoppas vi på sol åkso.
Varm och go kram till söta dig.
Det där med krattning. Det var min plan också men det har ju stormat och haglat och varit ett jäkla väder i flera dagar så jag fick ge upp och gå till skogen och rensa bäckar istället, en betydligt roligare sysselsättning men man vill ju bli klar med krattnigen också.
Det känns som om du är en energisk krattare som trycker till väldigt hårt för jag har då min kratta hel efter många års krattande eller också köper du dåliga krattor. Köp inte dom i plast! Dom håller inte länge. Lycka till men det ser ut som om det ska blåsa upp idag också. Tyvärr
Jag brukar köpa de i plast för jag tycker det känns behaligare med lätta krattor. Och svar JA jag håller nog hårt i krattan hehehe.
Ha en jättefin lördag nu!
Kram.
Godmorgon ! Nu bor vi i en lägenhet och kan sakna lövkrattningen....:) på riktigt !
och du ! jag tror minsann att tanläkaren tar betalt för att säga att man ska slöta tänderna bättre bättre och bättre......
Kram !
Så kan det ju åkso bli. Att man saknar krattning och att vara ute.
Ja tandläkare dom kan ta betalt dom hehe.
Ha en fin lördag och kram.
Fniss... Det där med tandläkaren känner jag igen allt för väl. Och det där med löv...inget problem här ännu. Har flera dm snö ännu. Ha en fin helg.
Hoppsan flera dm snö???? Här är det barmark nu.
Kram från mig.
Fördelen med att bo i lägenhet är att man slipper kratta löv
Önskar dig en bra lördag med fint väder
kram
Ja det är en klar fördel med lägenhet och så skönt med att bara stänga igen dörren.
Ha en fin lördag du med!
Solig kram till dig!
Hahahah!!! Den var klockren, den måste jag slänga in i ketchupbloggen. Ha en fin dag med dina löv, mina ligger fortfarande kvar ;)
Släng in den i ketchupshögen du hehe och DU lövfanskapet ligger fortfarande kvar.
Kram.