En trevlig valborg!
Halloj alla kära!
Visst äre bra med bloggen....man bara kollar tillbaka och så vet man precis vad man har gjort förra året då det var valborg. Vädret det brukar ju vara som vanligt det. Lite kallt och jävligt och precis som det ska. Äre inte likt så säg.
Nu när jag har lite bloggtorka......kan ju bli lite så ibland så vill jag önska er en jättefin valborg. Det blir lite bloggpaus ett par dagar hos mig. För vet ni.......det finns ju så mycket annat man behöver göra än att sitta framför sin dator. Så nu har jag bestämt mig för att göra det här.....en massa annat göra. Och om jag tittar lite på mina fönster sååå ser dom ju förgävliga ut. Den här tiden som jag sätter mig framför datorn skulle jag ju behöva göra såntdär måste i stället. Ja så får det bli. Så nu har jag bestämt mig. Allt jag INTE hinner med pga datorn får jag se till att det blir gjort. För nog tar datorn och bloggandet en massa tid allt. Även om man tycker det ÄR så himla kul kan man ju behöva lite bloggvila. Så bloggvila får det bli nu. Jag hoppas att ni får en jättefin valborg alla kära bloggvänner.
Ha en trevlig valborg alla kära!
52 kommentarer | Skriv en kommentar | Kommentarer RSS
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Snyggt eller fult?
Nästa inlägg: En dag.
Hmmm.... Måste du påminna mig om att jag borde putsa fönster??
Ja det gäller att göra det man vill när man har lust och ork! Passar på att blogga lite nu då vi har vilohelg i stugan och bara myser utan måsten.
Trevlig helg och skön bloggpaus så länge!
Kram Sussi på Stolpås
Ha det mysigt på din paus.
Saknar dina inlägg.
Kramizar i massor!
Hoppas din helg har varit toppen och att din bloggpaus är likadan! Kramar!
Tjusig bild med dig där på bron och en så´n snygg klänning.
Lite bloggvila kan ibland behövas, det ska ju inte vara något tvång och som sagt, det finns mycket att dona med, om man har lust. Fönster t.ex. Nej, det får vara, för min del, överlåter det till min man.
Trevlig helg och sköt om dig.
Kram!
Bloggvila är ju inte fel, bara det inte blir för länge. Saknar dig ju då och dina härlig inlägg. Man blir så glad när man kommer in hit, så fint du har det.
Visst tar det tid att sitta framför datorn, men så kul det är. Här ösregnar det i dag så fönstren kanske blir rena utan min hjälp ha ha.
Ha en skön fortsatt helg. Kram på dig.
Nu är det ju den första maj, så jag hoppas att Valborgmässoaftonen var fin för dig/er.
Sv: Man får hoppas att man bara har roliga gamla minnen. Jag har ju hjälp av mina skannade bilder också. Det var tack vare min son att vi hamnade just vid fallen. Jag hade inte nån aning om att man kunde ta sig dit. Men då vällde minnena fram.
Ja, du. Det blir en fin pingstafton för mig.
Kram/Gilla
Tack för tipset! Jag ska genast kolla om jag skrev något om valborg/sista april förra året.
Ha en fin 1:a maj!
Nä men då tycker jag att det är roligare att sitta vid datorn än att putsa fönster ;)
Ha en fortsatt trevlig helg!
Who vilken fin bild du har på dig, havet och naturen. Kanonfin.
Ja här regnar de ihärdigt idag, inte kul alls med tanke på att vår trädgård är under renovering - kanske blir de bara en gyttje pöl nu.
kramiz o go helg
Katter är lika tålmodiga till att lyssna som hundar.Kram!
Va finns det annat att gör än blogga? :-)).
Trevlig Helg!!
Godmorgon! En katt kan också var din vän Men du äger den inte på samma vis som en hund. Den går när den vill! Ha en bra dag Kram!
Ingen brasa här :D Tar kvasten söderut istället :D
Trevlig Valborg!
En trevlig valborg till dig med!!! I fjol sprang jag i linne och kortbyxor den 17/4 i dag så hade jag vinterfodrade leggings och jacka + mössa... Och snö utlovas till kvällens brasa, jo man tackar!
Tack för besöket hos mig! Så roligt att du lämnade en kommentar så att jag hittade hit. Jag önskar dig en riktigt trevlig Valborg. /Helena
En trevlig Valborg önskar ja dig =)
Sant med att datorn slukar tid och med ljusare tider och allt annat så ... Höst och vinter är bästa tiden att sitta vid dator *sant* Tack och tack det samma/ kram
Det har du så rätt i! Jag borde också ta en bloggpaus några dagar. Det finns en hel del som man borde göra, men det är ju så trevligt att sitta vid datorn sin och häcka ;)
Önskar dig en underbar valborg!
Kram
Ja gör så du,,fixa allt annat som behövs,kan vara skönt med lite bloggvila..Vi finns ju kvar,,sen när du klickar in på nätet ifen..
Ha en skön Valborg,gå inte för nära brasan..Kramen.
Tack detsamma till dig! Och tack för goa kommentarer hos mig!
Kram, Gunilla
Mina fönster skulle jag också behöva "umgås" med men jag har bestämt mig för att invänta inspiration. ;) Jag har ju en Student den 12/6 så då vill jag gärna att det ska vara fint, smart att vänta lite då. ;)
Tack du goa! Jag önskar dig detsamma! Och hoppas att vårvindarna blir av det varmare slaget. Njut av lite ledighet och av den vår som skall komma.
Stor kram från mig!
Hoppas också du får en härlig Valborg....just det, vädret blir inte särskilt bra, men vem bryr sej, hehe....vi ska iaf ut och äta med ett annat par....brasan har vi skippat för länge sedan, haha....
Ha det gott, så ses vi senare ;))
Kram till dej !!
Bia
Ha en riktigt fin valborg ❤
kram ❤
Trevlig Valborg önskar jag dig här nere ifrån
södra landsändan.
Visst är det så att bloggandet tar sin lilla tid och
man får välja ibland vad som ska göras.
Ta du den där lilla pausen.
Kramen gun
Önskar dig en riktigt skön bloggvila och att du ser bra ut sen. :)
Njut den här helgen!
You Rock!!!
Så skönt med bloggvila. Det behöver du min vän.
Hoppas att det inte blir för lång bloggpaus för då kommer jag att sakna dina humoristiska underbara inlägg som jag blir så glad av att läsa. Du är en riktig glädjespridare. Din humor är lättsam och din blogg är så mysig.
Ha så fint Kram/Birgitta
Vila dig några dagar du! Ha en fin helg du också, så hörs vi fram över. Kram kram
Trevlig valborg önskar jag dig också! Lite sol och värme vill vi nu ha! Kram
Visst är det bra med blogg när man kan söka sig tillbaka, har jag gjort många ggr. Fin headerbild på dig :) Kram
Tack och det samma önskar jag dig :-)
Kram
Önskar dig en Trevlig Valborg utan regn & rusk!!
Kram
Klokt av dig TantGlad, att tänka på fönstren menar jag, hi hi hi...
Trevlig Valborg och kram ♥
Vilken svindlande vacker bild du har på headern och du är ju så snygg. Nu blev jag också sugen på att titta bakåt i bloggen
Skönt att ta bloggpaus ibland. Hoppas du och din familj får en härlig valborg och första maj.
Sköt om dig fina du
kramar
Malin
Då ska du se mina fönster..😀ha en mysig helg nu😊
Ha en riktigt trevlig Valborg och passa på att göra ordentligt! Man behöver inte "gör en massa" bara för att man inte bloggar, det kan vara skönt att bara njuta av livet - medan man kan!!
STOR KRAM
Susie
Ja,men det är du väl värd? Ibland behövs det att komma ifrån lite ... precis haft en sådan "torr-period" med min.
Trevlig Valborg! :-)
Hej,hemskt mycket hej!
Önskar dig med en trevlig valborg.Jag har en film som jag ska se.En om Jesus liv.
Att komma in på era bloggar med bloggo.nu kan vara svårt.Exempel det står att man ska fylla i hemsidan.Då kommer det upp fel värde!Eftersom jag inte har hemsida men blogg skriver jag adressen här nere.Chintohs.blogspot seKramar,Inger
HÄr i Wales firar viinte varken valborg eller 1a maj, men jag ska ha trevligt i alla fall!
Hoppas du också får det trevligt!
Trevlig Valborg!
Hoppas att du också får en jättefin valborg! :-)
Trevlig Valborg till dig också :)
Ja, absolut vännen, hjärnan behöver få vila ibland
från skrivandet och bloggandet, "bloggvila" hihi...!
Slappna av !
Önskar dig en riktigt mysig valborgs helg, med god mat
och en massa kärlek och värme !
Kram vännen och en hälsnings från Kalmar där jag bor !!
Ja, ibland måste man göra lite annat också :)
Önskar dig också en fin Valborg!
Kram
Det där med bloggpausen är inget fel tänk tycker jag. Det är bara så med mig att jag bloggar från min smartphone och den har jag ju alltid med mig. Och vips... så åker den fram och innan jag vet ordet av så ligger det ett inlägg på min blogg. Bloggtorka drabbas jag av ibland. Det känns som om att jag inte har ngt vettigt i skallen alls.
Kanske har jag inte det i heller :)
Tror att jag ska pausa jag med...
Vi pausar tillsammans tycker jag och kör igång med våra fönster :) Mina ser nämligen också för jäkliga ut. Ha det fint!
Det finns alltid en massa att göra ....Ha en trevlig helg!1
Trevlig Valborg till dig också, fast det är några dagar kvar! Och bränn nu inte upp några igelkottar under rishögen!
Fönsterputs är en plåga men jag gillar vår nya fönsterputsmaskin till de stora fönstren. Rekommenderas!
Jag önskar inget annat än bloggpaus, men så är jag ju med i blogg100 och då ska man tillverka ett inlägg per dag, som jag alltid i princip gör. Men om jag vill resa bort blir det knöligt.
Ta hand om dig, finaste bloggväninna, kramkram ♥
Här behövs det också göras en del innan helgen och baka nåt gott :) Ha en underbar valborg du med vännen
Kramelikram ♥
När du är klar med dina fönster så kan du komma och tvätta mina. Som tack för hjälpen så bjuder jag på kaffe :)
Önskar dig en underbart värmande valborg!
Kramar
Trevlig Valborg på dig med