Jag är inte döv, jag ger bara fan i o lyssna.
Ibland brukar jag bara lyssna med ett öra. Min gubbe brukar säga....nu har du slagit dövörat till. Jooårå....det händer det åxo som häromdagen då min gubbe pratade pratade och pratade men jag lyssnade liksom inte. Det vart ju lite tokiga svar från mig, och jag tror INTE jag svarade rätt i nåt han sa.
Men nu får jag nog skärpa till mig lite. Kom att tänka på alla människor som varken hör eller kan prata . Hur känns det för dom? Även om dom är vana vid det så är ju det ett handikapp . TÄNK så bra om vi ALLA skulle ta och lära oss teckenspråk...då skulle ALLA kunna kommunicera med varandra. Kanske nåt att införa i skolan? Inte vore väl det så dumt inte.
Ska börja träna nu. GOD MORGON...........................
Jag ska även lyssna lite bättre här hemma. Jag har ju både öron att höra med och en mun att prata med. Nåt som inte är så självklart för alla , men nåt man själv tar för givet. OJ....nu hörde jag Göran skrika på mig. Hmm....vad säger han. Har jag glömt kaffepannan på spisen eller vad är det han säger? Äh...det är nog läge att slå dövörat till tror jag. Kan vara rätt bra ibland att göra så. Men ni.....ni skvallrar väl inte LOVA DET!
Kramkram på er !
Bilderna är lånade på nätet som okänd.
26 kommentarer | Skriv en kommentar | Kommentarer RSS
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Fiskargubben Rollmar.
Nästa inlägg: Brödlösa!
Thihihihi,, vilket underbart inlägg. Känner så väl igen mig. Hör det jag vill höra liksom.
Ibland får jag dock flaschbacks.....då jag undrar vad sa hen då egentligen?
Men barnbarnen ska jag ALLTID lyssna på. Tror jag! Fniss
Ja ibland kanske man lika gärna kan slå dövörat till :-P
Ja det vore faktiskt väldigt praktiskt för alla om man fick lära dig teckenspråk i skolan. Tänk så lätt det skulle bli för de som är handikappade :-)
Dottern som jobbar på en restaurang har döva/stumma som kommer in ibland. De lämnar lappar med vad de vill ha & dottern skriver en lapp tbx med pris & smaklig måltid. Hon tycker att det är trevligare än bara ett kvitto :-)
Ha en fin måndag!
Kram
Och jag känner igen mig. Har då och då selektiv hörsel, mest när jag är "inne i något ". Vet någon i min omgivning som tycker jag är ouppmärksam . En god tanke, helt klart, att barn och redan i förskolan skulle lära sig en del teckenspråk och utveckla det vidare i skolan. Kanske har fin hörsel bara vilat sig och vaknat til så här på söndag eftermiddag . Varma kramar!
Härligt inlägg med glimten i ögat trots brödbrist 😉 Mögligt bröd är superäckligt och kan dra ner humöret men då gäller det att se det från den humoristiska sidan som du gör 😀 Bra ide att lära ut teckenspråk i skolorna. "Dövörat" är bra att ta till i vissa situationer som kräver det 😏 Ha en riktigt skön söndag och kramen
Underhållande inlägg. Ja varför inför man inte teckenspråk för alla i skolan?
Kramizar.
Hahaha.....ja här hos TantGlad får man alltid sig ett gott skratt .
Du har blandat in en massa humor i ett annars mycket tänkvärt inlägg. Härligt skrivet.
Kram.
Ibland måste man slå dövörat till. Ibland kanske man hör men låtsar att man inte har hört, oj det måste jag ha missat eller så bara tror du att du sagt det till mig, ja så är det nog.
Man hör bara vad man vill höra.
Du är den du är tack för att du finns och din blogg
ha en trevlig helg önskar Plexa
Ja, undrar hur det känns att inte kunna prata eller höra...eller både och
På mitt jobb hade jag en kompis som var döv,
men jag lärde mig lite av teckenspråket och hon var så duktig att läsa läppar
och med lite gester också, så kunde vi kommunicera riktigt bra, och vi hade så roligt tillsammans
tror att vi båda hade lite av ett sjätte sinne också, för vi kände på oss saker,
ibland räckte det med att vi tittade på varandra så visste vi vad vi tänkte
Sedan hade jag tänkt ta en kurs i teckenspråket eventuellt till teckenspråkstolk, men av olika orsaker blev det aldrig så
kramar
Visst är det skönt att stänga av en stund ibland. Men man ska vara lycklig över att både höra och se! Ha en fin kväll! Kram
Haha! I vår familj är det Patrik som slår dövörat till när han tycker jag "tjatar" för mycket :)
Ha en trevlig kväll!
Kram!
Att ha ett dövöra att "slå till" är inte dumt ibland men det gäller ju att välja sina tillfällen. ;)
Vi har en man i byn som älskade att prata, han skojade och pratade med alla så drabbades han av att inte kunna prata.
Vi pratar ju ändå med honom men det är lite klurigt ibland att förstå men jag vet att han uppskattar att vi försöker för tyvärr är det ju så att en del tycker att det är "pinsamt" om det blir fel och undviker honom.
Man kan ju tänks sig själv hur tråkigt det skulle vara om alla bara försvann! Nä, att det blir lite fel ibland gör ingenting. Hellre det och man har försökt. =)
Haha! Anders har ett "Ama-filter" som han brukar koppla på när jag pratar för mycket. Jag märker det på att han mest hummar med i det jag säger :-)
Där slog du huvudet på spiken ... inför teckenspråk i skolan.
Med allt buller i dagens samhälle så försämras hörseln också.
Trevlig helg/ kram
Här hemma har vi en hund som ofta slår dövörat till.........när hon ska komma in bla...............
Jag har jobbat på en skola där vi använde teckenkommunikation. Det påminner en del om teckenspråk. Barnen där kunde höra men tecknen blev ett hjälpmedel när de pratade. .........fast ibland mäste man slå dövörat till. Kram
Jag behöver inte lära mej teckenspråk. Jag har varit teckenspråkslärare och tolk i många år! Visst skulle det vara bra om det infördes i skolan . Barn lär sig fortare alfabetet om man samtidigt använder TSP De får det "genom" ögonen också........Svar:Det är så härligt att ha en familj och vänner som ställer upp ,när man är dålig! Kram!
Jag är fenomenal på att stänga av hörseln ibland.
Är nog en skada sen jag hade fyra små barn och pluggade samtidigt.
Nu är det inte bara hörseln som är bortkopplad, mera halva hjärnan känns det som.
Men det är sviterna efter den kraftiga hjärnskakningen, så jag får väl ge mig till tåls..
Kram
Ja, det tycker jag också, in med teckenspråk i skolorna, barn som har så lät för att lära!
Ha haha här är det jag som pratar med en "döv" gubbe.
Han slår dövörat till!
Ha det fiiiint. KRAM Primrose ,-)
Ibland lyssnar jag inte heller även om det ser ut som jag gör det. På gott och på ont ;-)
Kram och god helg!
Kommer du ihåg "upp med händerna" som gick på TV någon gång på 70-talet. Det var ett barnprogram som lärde ut teckenspråk och man kunde köpa en kortlek med olika tecken och öva hemma
Haha ja ibland får man allt slå dövörat till, så är det! Kram och fortsatt trevlig helg 😀 😘
Som jag.. Hör skitdåligt, ganska jobbigt och just nu med en förkylning så hör jag ännu sämre. Kram
Jaa du, det som känns obehagligt, då slår man dövörat till. Kanske inte jag så ofta, för jag gillar att käbbla.
God morgon, fina Tant Glad! Så glad, jag blir!
Och nu får jag snart skärpa till mig och ta ton! ♫♪♫♪ och då får du slå dövörat till, haha!
Kramelikramkram hela dan! ♥
Här finns en till som slår dövörat till. Men har de inget vettigt att säga så varför lyssna? Det värsta är att jag glömmer stänga på och ofta får jag höra. Det har jag ju sagt, Du lyssnar aldrig. Kram
Dagens goda skratt - för ett super inlägg! Tack för det och trevlig helg kram :-)