En dag som denna..
Halloj alla kära .
Ni förstår....nu blir det allt glesare med inläggen i min blogg. Men det känns riktigt bra. Det är kul att blogga om man bloggar lite lagomt , och nu känns det som om det är lagomt att blogga sisådär 1 gång i veckan. Så , så får det nog bli å då passar det bra med att skriva inlägg på söndagskvällar.
i morse vaknade jag av en stor sol.....nej....nu ljög jag....det var ju svart ute , men lite senare på morgonkvisten tittade solen fram så vackert så, så min gubbe och jag tyckte vi borde gjöra något ute idag när väderguden var så givmild.. Det blev en liten utflykt upp på norra berget i vår stad Sundsvall. Det sägs att det finns mycket orm där men det har jag alldrig märkt av, men då jag går rätt bestämt (som min gubbe säger) så flyr väl alla ormar fältet. Hursomhaver så tar vi dagen i bilder. Det vart många steg uppe på berget.....varför glömde jag slå på stegräknaren
Fina blommor.
vackra gamla byggnader och blommor.
Tänk hur det var förr.....
Finns det nåt finare än djur....det tycker inte jag.
Inte nog med att det har varit en trevlig och mysig dag.....Vi har ätit en supergod och enkel söndagsmiddag åxo ...nu ska ni veta att när jag skriver det här inlägget är jag propp propp mätt. Ni vet när man knappt orkar röra sig....jo, det är sant! Det är så jag känner nu , så ni fattar väl att man orkar inte annat än sitta och glo på tv....är ju söndag så då får man ta det lugnt. Ansträngningen blir väl att ändra kanal på tv dosan.....ja ni läste rätt. Har man paltkoma har man.
Lite god mat som avslutning på dagen är inte fel. Av mat blir man glad ända ner från tårna .
Bättre än så här blir det inte ikväll. Det är ny vecka fullt av jobb. Tror det blir en jättebra vecka. Vi hoppas väl på mycket sol så går det lättare att arbeta.
Hejdå .....Vi syns nästa söndag, om inte annat så kanske jag skriver ett inlägg lite före. Här vet man alldrig vad som händer.
Kramelikram.
17 kommentarer | Skriv en kommentar | Kommentarer RSS
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: SÖNDAGSFEELING
Nästa inlägg: Pallare som liten.
Hej du glade!
En fin söndag för dig och gubben!
Må gott med veckoinlägg och eller oftare :-)
kramis
Fina bilder på sommaren som väl nu har tagit slut. Idag molnigt och grått här, jag som hoppats på en härlig varm solig september månad...än är det inte försent! Ha en toppenvecka! Kram!
Tack för att jag fick följa med, härliga bilder. Det blir lite glesare hos mig också nu det är alltid så mycket som ska hinnas med. Kram.
Jag skulle bara kolla om du blivit en lördagsbloggare ändå. :)
Det är bra när man hittar den nivån som man trivs med :-)
Såg fint ut där :-)
Nog började jag fundera vart du tagit vägen men nu förstår jag hur du tänkte. Det värsta med att spara länge innan man skriver är att man inte kommer ihåg vad som hänt men det är klart, du kanske inte har så dåligt minne som jag.
Hej ! nu är vi som sagt tillbaka från semestern. Och kom hem till ett lite somrigt Sundsvall härligt !....till veckan ska det bli varmt igen.
Bloggar mer sällan jag med....har precis gjort ett nytt inlägg med några bilder från semestern, men de flesta bilderna tog jag med mobilen och la in på instagram...så är det !
Önskar dej en trevlig helg !!
Kramelikram
Har nog drabbats av kronisk paltkoma ,-)
Härliga bilder, mysiga utflykter ni gör ,-)
Så du har börjat jobba igen.
Djur älskar jag också, fast lite mer bestämda steg , det ska jag komma ihåg så ormarna försvinner ,-)
Ha det fint KRAM Primrose ,-)
En gång i veckan att blogga låter ju bra, jag skriver om något händer då bloggar jag annars tar jag bloggvila ,-)
Har paltkoman släppt? Hoppas det. Vilket fint berg ni har. Kan jag låna dig när jag går på läbbiga ställen som är kända för sina farliga slingrande ormar? Du kunde gå före och skrämma iväg dem.
Det ska bloggas när det känns för det. Jag har också minskat ner på det under 2017. Istället har jag skrivit en massa, borde haft en ordräknare på mina fingrar, ord och meningar.
Fina foton som vanligt.
Onsdagskram Bosse
Härliga bilder på från Norra Berget. Har besökt det ett antal gånger fast det nu är många år sedan.
Hoppas du får en fin vecka.
Kram gun
Trevligt med en tur till Norra Berget i Sundsvall. Har ännu inte varit där, men det kommer....
Jättefina bilder
Önskar dig nu en fin vecka och med positiva tankar så brukar det bli trevligt.
Kram!
Då får jag passa på att önska dig en riktigt bra vecka!
Kram
Oj vad fint det var där, jag tror det var en fjällko, en sådan har jag alltid önskat mig men inte fått.
Finfin vecka till dig/kramen
Nä, man vet aldrig vad som händer - för plötsligt händer det bara!
Värt mödan att gå upp där - ser verkligen jätte mysigt ut. Ha en bra vecka! Här skiner solen =) Nu strax mot jobbet. Kram
Har trots besök i Sundsvall aldrig besökt Norra Berget.
Tänker på det varje gång Du bloggar om det... att vi borde ta oss en tur till Sundsvall, men än är det bara en tanke.
Det räcker gott att blogga när man har tid och lust! Vilken mysig dag ni hadt☺️
Vilka vackra bilder du bjuder på idag. Man får passa på när vädret är så fint. Visst är djur helt underbara, man får liksom aldrig nog...
Det är lite olika faser i bloggandet. Oftast är det så roligt men tiden vill inte riktigt räcka till och då är det nog smart att göra som du. Ser fram emot dina söndagsinlägg.
Ha en fin vecka och stor kram 😍